Projekt - poznávejme zaměstnání

Projekt - poznávejme zaměstnání

01.11.2021

Projekt – poznávejme zaměstnání

S žáky kvarty jsme se vydali na oběd do nedaleké restaurace Tramtárie.

Jelikož se v současnosti dotýkáme v předmětech Svět práce a Výchova k občanství témat jako jsou zaměstnání a finanční gramotnost, rády jsme propojily tyto dva předměty projektově. 

Před samotnou návštěvou si žáci pročetli recenze dané restaurace, prozkoumali webové stránky a především jídelní lístek. Bylo zajímavé sledovat přístup k tomuto zaměstnání současné generace.

Účelem této akce bylo ověření teoretických znalostí v praxi. Žáci si všímali prostředí restaurace, chování obsluhy, nabídky jídel, viditelnosti a úměrnosti cen, úrovně jídla a pití, velikost a ne/stejnoměrnost porcí. Žáci si sami objednali, následně zaplatili útratu (ať už hotově, kartou či stravenkami), také se ale rozhodovali, zda ponechat spropitné.
Závěrem celé akce byl samotný výstup každého z žáků. Formou přednášky představili svůj názor, své postřehy a poznatky. Díky této zkušenosti si žáci uvědomili, jak důležitá je verbální/neverbální komunikace při vykonávání práce, žáci se museli i zamyslet nad podnikatelským záměrem daného podniku, zároveň popřemýšleli nad tím, jak dodržovat náležitosti dané zákonem a v neposlední řadě se i přiblížili náročnosti tohoto povolání. Snad se tedy do lavic opět těšili!

Přeci jen mají naši žáci ještě mnoho času při rozhodování, čím se v budoucnu živit.