Exkurze do knihovny zakázané literatury

Exkurze do knihovny zakázané literatury

22.04.2022

Exkurze do knihovny zakázané literatury

V úterý 5. dubna 2022 se studenti maturitního ročníku zúčastnili exkurze do knihovny Libri Prohibiti, která se nachází na Senovážném náměstí v Praze. Knihovna, jejíž název v překladu znamená „zakázané knihy“, shromažďuje pod vedením politického vězně a samizdatového nakladatele Jiřího Gruntoráda československou exilovou a samizdatovou literaturu.

V knihovně bylo kromě spousty knih a časopisů k vidění i množství připomínek osobností spojených se zakázanou literaturou. Jádro exkurze tvořil výklad jednoho z pracovníků knihovny, který studentům mimo jiné přiblížil samotný mechanismus vydávání a šíření samizdatové literatury. V průběhu přednášky kolovaly mezi posluchači samizdatové opisy děl, jejichž text na tenkém průklepovém papíře byl mnohdy sotva čitelný. Z ruky do ruky šel například překlad Tolkienova Pána prstenů, Seifertův Morový sloup, Kunderova Kniha smíchu a zapomnění či vícero vydání Jirousových básní pro děti. Nejvíc pozornosti vzbudila asi kniha jinak neznámého autora, která měla kromě originálního látkového přebalu z džínsoviny také neobvyklou látkovou záložku – na jejím konci se houpal otvírák na lahve. Studenti si také zkusili psát na psacím stroji či pod lupou zkoumali miniaturní vydání zakázaných exilových knih, jejichž velikost měla usnadnit pašování přes hranice. 

Tato exkurze se krásně propojila s právě probíranou látkou v hodinách českého jazyka a literatury. Přestože se studenti shodli na tom, že mnohé vědomosti o samizdatu a protikomunistické opozici již měli, určitě stálo za to si originální vydání ručně psaných a tajně šířených knih prohlédnout, i si na ně jen sáhnout. Dýchala z nich tajemná atmosféra i autentické úsilí lidí, kteří pro šíření „zakázaných“ myšlenek neváhali obětovat tolik času, pohodlí, někdy dokonce i svou svobodu. 

gk-exkurze-01.jpg gk-exkurze-02.jpg gk-exkurze-03.jpg gk-exkurze-04.jpg gk-exkurze-05.jpg gk-exkurze-06.jpg